Dom

Bezpieczna łazienka dla osoby niepełnosprawnej

W przypadku, gdy opiekujesz się schorowaną osobą, zapewne posiadasz świadomość tego, z jakiego rodzaju utrudnieniami zmaga się taka osoba niemal codziennie. W takich okolicznościach sprawą nastręczającą wiele problemów jest mycie się i zaspokajanie potrzeb fizjologicznych. Pewną ulgą jest fakt, iż w sklepach specjalistycznych względnie łatwe do zdobycia są gadżety medyczne, sprzęty te ułatwiają codzienność schorowanym osobom Przykładami mogą być wózek toaletowy bądź lustra uchylne.

Wózek toaletowy – ułatwienie dla niepełnosprawnych

W niemal każdym sklepie rehabilitacyjnym znajdziesz różne typy wózków zaprojektowanych dla osób z ograniczonymi możliwościami ruchowymi. Podczas korzystania z takich wózków przemieszczanie się w łazience, korzystanie z toalety czy mycie się nie sprawiają kłopotów. Czasami nie wystarczy zakup takiego sprzętu, jak specjalna bateria prysznicowa albo nakładki na sedes. Jeżeli choroba uniemożliwia samodzielne poruszanie się, wózek toaletowy jest naprawdę bezwzględnie potrzebny.

Jak wiadomo, naczelny atut wózka to manewrowość. Przemieszczanie się z miejsca na miejsce może odbywać się bez wsparcia drugiej osoby. Osoba niepełnosprawna zyskuje znaczący komfort psychiczny a także pewną niezależność. Wciąż nie będzie w stanie wykonać pewnych czynności bez asysty, warto jednak zaznaczyć, iż lwia część z nich stanie się znacznie łatwiejsza. Przykładowo, podczas zaspokajania potrzeb fizjologicznych wystarczy dostać się z wózkiem nad klozet, aby kolejne czynności wcieliła w życie już osoba z dysfunkcjami ruchu.

W sytuacji, gdy planujesz zapewnić inwalidzie sprawdzony wózek toaletowy, przeprowadź szczegółowy przegląd towarów oferowanych w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym. Skoncentruj się na możliwości regulacji wysokości wózka. Trzeba podkreślić, iż jest to bezmiernie zasadnicza cecha, a to dlatego, że daje szansę na całkowite dostosowanie tego akcesorium do konkretnej osoby i jej wymagań.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas zakupu wózka toaletowego?

Niebagatelne są także cechy techniczne wózka, w szczególności hamulce, miejsce na nogi, które w razie potrzeby można złożyć albo maksymalne obciążenie. Nie mniej istotna jest również solidność wykonania a także surowiec, jaki został wykorzystany do skonstruowania wózka.

Możliwość manipulowania wysokością podłokietników to kolejny atrybut, którego znaczenie jest bardzo duże. Dostosowanie wysokości podłokietników pod konkretną osobę bardzo umili posługiwanie się wózkiem. Możliwość podparcia rąk na odpowiedniej wysokości jest sporym ułatwieniem z perspektywy inwalidy. Odpowiednia pozycja odciąży mięśnie i zagwarantuje wyjątkowy poziom wygody.

Koniecznie też sprawdź oparcie i siedzisko. Wymienione dwie elementy wózka muszą być również niezwykle wygodne i wytrzymałe. Niezwykle kluczowe są również odchylane oparcia na nogi. Dzięki nim można komfortowo oprzeć nogi, co zapewnia ulgę dla mięśni.

Kwestia, której nie możesz pominąć, dokonując wyboru wózka

Nie zapomnij skontrolować inne istotne parametry wózka wózka, aby w najwyższym stopniu dopasować produkt do seniora. Koniecznie zbadaj obciążenie maksymalne konkretnego typu wózka, ciężar i rodzaj kół (wielkość oraz tworzywo, z jakiego zostały wykonane). Bardzo ważna jest także wysokość, szerokość oraz głębokość siedziska. Należy podkreślić, iż wiele rzeczy można modyfikować, o ile wózek toaletowy został wyprodukowany zgodnie z najnowszymi standardami.