Każdy mieszkaniec i odwiedzający Łódź słyszał bez dwóch zdań o najistotniejszych obiektach industrialnych czy atrakcyjnych rezydencjach łódzkich fabrykantów . Nie wszyscy mają świadomość jednak, że miasto jest pełne ponadto znacznie mniej popularnych, a mimo to tak samo fascynujących obiektów. O których bez wątpienia nie możemy zapomnieć?
Oferowane przez Łódź atrakcje turystyczne to przecież nie tylko te leżące w obrębie Manufaktury. Co na pewno warto zwiedzić? Nowa Tkalnia Karola W. Scheiblera to tak naprawdę jeden z ważniejszych elementów na turystycznej mapie miasta. Ten intrygujący zabytek techniki sprzed lat posiada dużą wartość, najczęściej interesuje tych turystów, którzy w takcie wędrówek po Łodzi zamierzają odhaczyć najoryginalniejsze pamiątki inżynierii tego miejsca. Budynek Nowej Tkalni to wdzięczny przypadek budynku postawionego pod koniec XIX wieku wg planu Pawła Rübensahma. Wielki gmach przemysłowy do teraz oszałamia okazałością wykończenia. Na szczególne wyróżnienie zasługuje zwłaszcza jego piękna elewacja, nawiązująca do stylu renesansowego.
Kolejnym przykładem miejsca, które może się pochwalić fascynującą historią, jest szpital fabryczny Scheiblerów. To na pewno jeden z ciekawszych budynków pofabrycznych, z jakimi większość z nas spotka się podczas zwiedzania Łodzi. Powołany do życia w latach 1882-1884, był, co istotne, pierwszym pofabrycznym szpitalem w obrębie miasta. Pomysłodawczynią jego projektu była żona Karola Scheiblera – Anna. Ciekawostką jest, że patronką szpitala została mianowana św. Anna, a sam gmach do dnia dzisiejszego wyśmienicie pełni swoją pierwotną funkcję. Zabytkowy szpital jest doskonale widoczny w miejskiej panoramie oraz bez wątpienia jest jednym z tych miejsc, które w dziejach przemysłowej Łodzi odegrały bardzo ważną rolę.
Najnowsze komentarze