Zakupy

Drapana i niedrapana – czym się różnią rodzaje dresówki?

W ostatnich latach dresy są jednym z najpopularniejszych typów odzieży. Od dawna dzianina dresowa wyszła poza bariery wyczynu i doszła do głosu w powszednim użyciu. Ubiory wykonane z tego swobodnego materiału daje się dziś zobaczyć nawet w oficjalnych projektach z wybiegów dla modelek.

Co wyróżnia dresówkę?

Dzianina dresowa jest dostępna w wielu barwach i fasonach, a ilość na rynku tego materiału jest nieograniczona. Najistotniejsze wydaje się to, że konfekcja stworzona z tego materiału okazuje się bardzo komfortowa i przepuszczająca powietrze. Nadaje się na materiał zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Gdy chodzi o skład, najczęściej dzianina dresowa zawiera włókna bawełniane i domieszkę elementów syntetycznych. Spośród jej zalet wyróżniają się elastyczność i dobra przepuszczalność. Tajemnica jej powodzenia może tkwić w tym, że jest odpowiednia zarówno na chłody, jak i na ciepłe miesiące. Dresówka bywa grubsza i cieńsza. Hurtownia dzianin Dzianinę tę można podzielić na dwa rodzaje: dzianinę dresową drapaną i niedrapaną, czyli pętelkową. Materiał ten różni się jeszcze pod względem rodzaju splotu, składu i gramatury. Dzianina pętelkowa najczęściej zawiera dodatek elastanu lub lycry. Drapana ma w zawartości poliester, który odpowiada za sprężystość i to w obie strony – dobre dresy nie powinny być rozwleczone po kilku użyciach.

Dzianina dresowa drapana

Dresówka drapana to tkanina gruba, uginająca się w dotyku oraz o dużej gramaturze. Z jednej strony zachowuje delikatny i charakterystyczny mechaty włos. Nadaje się na zimowe i jesienne bluzy, dresy, czapki, kominy oraz podszewki. Składniki tej dzianiny to włókno bawełniane z dodatkiem elastanu albo poliestru. Może obyć się również bez domieszek syntetyków.

Dzianina dresowa pętelkowa

Jest to materiał, który z wierzchu jest gładki, a z drugiej strony ma charakterystyczne pętelki. Dresówka pętelkowa ma równie przytulny profil, a przy okazji jest odporna na wszelkie oddziaływania mechaniczne. Wykonuje się z niej rozmaite części garderoby – bluzy, spódnice, spodnie, sukienki, tuniki, czapki, kominy, odzież dla niemowląt oraz dzieci. Jeżeli dołączymy do niej nieco elastanu, stanie się rozciągliwa. Gdy mamy w niej jedynie bawełnę, dzianina będzie gruba i nieelastyczna. Trzeba pamiętać, że przekrój, sprężystość lub sztywność materii zależy od jej składu i gramatury.