Niejednokrotnie rodzina ma w swoich zasobach posesję pochodzącą np. ze spadku, z którą nie do końca wiadomo co zrobić. Chciałoby się korzystać z domku wypoczynkowego, by tutaj spędzać urlopy, lecz nie pozwala na to wygórowana oferta cenowa. Lepszym pomysłem będzie kupno specjalnej budowli, jaką jest dom holenderski.
Prosty sposób na własne urlopowe plany
Wewnątrz posiada to, co czeka na nas w zwykłym mieszkaniu, a nakład, by go mieć, jest o wiele mniejszy. Należy jedynie wybrać właściwy model, nabyć i przetransportować na swoją działkę. Siedziba urlopowa nadaje się do zagospodarowania od ręki. Dodatkowo, jeżeli okolica w której go umieścimy, znajduje się niedaleko naszego adresu zameldowania, uda się tu spędzać każdy weekend.
Niedrogo i bez wysiłku
Niezależnie od metrażu przeprowadzenie projektu architektonicznego wymaga co najmniej kilku miesięcy. Domki holenderskie potrzebują tylko jednego dnia, dlatego po postanowieniu o urlopie na własnych śmieciach – możemy to zrobić niemal błyskawicznie. Duży murowany dom wiąże się zazwyczaj z podjęciem ogromnego kredytu. Nie narażając się na bankructwo zostaniemy posiadaczami funkcjonalnej konstrukcji, którą zawsze można odsprzedać. W wypadku kupna domku z drugiej ręki, będzie on nas kosztował połowę ceny nowego.
Koniec z biurokracją
By postawić domki holenderskie, nie wymaga się specjalnych pozwoleń. Każdemu kosztuje to dużo zdrowia i opóźnia moment wprowadzenia się do wakacyjnego lokum. Inną zaletą jest to, że działka niekoniecznie musi być nasza. Po trzech tygodniach od zgłoszenia inwestycji stoi on już legalnie, choć do tego czasu wydział gospodarki przestrzennej może przesłać odmowę. Jedyną wadą jest to, ze zezwolenie jest ważne 120 dni, ale domki holenderskie są przenośne – nie musi mieć to dużego znaczenia.
Woda i prąd
Domki holenderskie mają prąd i odprowadzenie ścieków. Mają ocieplenie, więc można w nich spędzać również chłody. Trzeba tylko ustalić, co będziemy robić w tej lokalizacji.
Jak każde rozwiązanie, domki holenderskie mają swoje wady. Brak dźwiękoszczelności, słabsza termoizolacja, gorąco podczas upałów i częste korodowanie to niezbyt mocne punkty tych pomieszczeń. Domki holenderskie jednak służą do czasowego użytku i nie muszą służyć kilku pokoleniom, zatem jeśli przemyśleliśmy sprawę i wiemy, co się z tym wiąże, ich wady nie powinny nam tak bardzo przeszkadzać.
Najnowsze komentarze