Dom

Inteligentny dom – inwestycja dla oszczędności

Inteligentny dom to wcielane w życie pomysły rodem z wyobraźni autorów fantastyki naukowej, co musi cieszyć zwykłych lokatorów lokali. Wszystko to dzięki układowi instalacji, który odpowiada za automatyzację pewnych czynności. Dodatkowo wielką przewagą domów inteligentnych jest bez wątpienia mniejsze zużycie prądu.

Inteligentny dom: charakterystyka

Chyba każdy już słyszał o takim zagadnieniu jak dom inteligentny, ponieważ ten rewolucyjny standard generuje wiele korzyści i nie ma żadnych słabych stron. Futurystyczna nazwa może kojarzyć się z nieziemskimi bryłami architektonicznymi, jednak mówimy o teraźniejszości i sprawa prezentuje się nieco inaczej. Dom inteligentny może stać bardzo blisko nas i na pozór niczym nie wyróżnia się na tle sąsiednich budynków – tajemnica kryje się w jego wnętrzu, a mówiąc precyzyjniej, pod tynkiem i na ścianach. Mowa oczywiście o systemie instalacji. Co ważne, rozkład instalacji i ich właściwości w dużej mierze wyglądają tak, jak je zaplanował właściciel. Najczęściej projektując przebieg układów, to lokator decyduje, czy będzie włączał do systemu poszczególne części, czy systemy urządzeń kuchennych lub audiowizualnych.

Różne wizje domu inteligentnego

Przemiana innowacyjna ostatnich lat sprawiła, że obecnie dom inteligentny dzieli się na dwa podtypy – system przewodowy i bezprzewodowy. Jak wiadomo, ten pierwszy opiera się na okablowaniu, a drugi pracuje w oparciu o wi-fi lub bluetooth. W przypadku nowo wybudowanego domu będzie można z łatwością zamontować kable i rozmieścić je pod tynkiem. Wadą takiego rozwiązania jest to, że jeśli zdecydujemy się na przemeblowanie – trzeba wtedy zapamiętać to, jak rozprowadzone zostały przewody. Rozwiązania bezprzewodowe znakomicie zadziałają w budynkach i mieszkaniach, które są już zamieszkane przez domowników – nie trzeba niczego naruszać, by rozprowadzić przewody.

Czy stać mnie na inteligentny dom?

Od tego zaczynamy rozważania nt. montażu instalacji wchodzących w skład inteligentnego domu np. https://www.wulian.pl/. Wartość mniejszych systemów lub pojedynczych urządzeń sterujących obecnie kształtuje się na poziomie zaledwie około kilkuset PLN – z pewnością to nie jest przeszkoda bez szans na przekroczenie przez użytkowników lokali mieszkalnych i domów. Mnóstwo rozwiązań to długotrwałe nabytki, które są opłacalne przez energooszczędność – to co jest kosztem wyposażenia opłaci się nam jako obniżone faktury za prąd. W takim razie mówimy o rentowności, a poza tym pozostaje nam satysfakcja z ekologicznych działań.