Zdrowie

Jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka przeciwutleniacze?

Czynniki przeciwutleniające pozostają jednymi z najbardziej oczekiwanych i zdecydowanie oddziałujących na organizm człowieka. Zjawisko oksydacji jest jednym z głównych powodów starzenia się organizmów, a jednocześnie sprzyja rozwojowi wielu dolegliwości. Istnieją różne rodzaje oksydacji toteż nie można zapomnieć, jakie negatywnie wpływają na ludzkie zdrowie.

W oksydacji nie znajdziemy nic nienaturalnego

Oksydacja przebiega w naszym środowisku od początku istnienia świata i jest zupełnie naturalnym procesem. To w pierwszej kolejności za jej sprawą komórki w naszym ciele są stale wymieniane i zastępowane nowymi, sprawnie działającymi. Dlatego zjawisko utleniania jest nam wyjątkowo przydatne. Problem niestety pojawił się z postępem i zmianą stylu życia większości osób. Wolne rodniki tworzone w zjawiskach oksydacyjnych to aktywne formy tlenu, które zabierają elektron pozostałym cząsteczkom, które przestają być chemicznie obojętne. Nadmiar wysiłku, zanieczyszczenie ekosystemów, stresujący styl życia, promieniowanie – wszystko to może sprzyjać tworzeniu wolnych rodników i szybszemu starzeniu się. Stąd coraz częściej potrzebujemy wsparcia związków, które rozwiązują problem, czyli przeciwutleniaczy. Mamy spory handicap – nasze ciała zostały stworzone tak, by wytworzyć na własną rękę sporo aktywnych przeciwutleniaczy. Które to związki i co zrobić, by wesprzeć ich działanie?

Jak melatonina wpływa na nasze organizmy?

Melatonina to jeden z naszych organicznych antyoksydantów pojawiających się w rytmie dobowym. To hormon, którego produkcja przebiega przede wszystkim w szyszynce, a kiedy jego nasycenie wejdzie na pewien stopień, robimy się senni. Za sprawą dysfunkcji odpoczynku osłabia się wydzielanie melatoniny. Wtedy sen człowieka nie daje regeneracji, a jak wiadomo nasz sen jest drogą do prawidłowego działania.

Mięśnie i mózg dużo zawdzięczają karnozynie

Kiedy jakieś tkanki potrzebują mnóstwo energii (np. mięśnie i mózg), możesz być pewien, że tam właśnie jest wiele karnozyny. Tracimy jej duże ilości wraz z obniżeniem się masy mięśniowej (szczególnie utratą włókien szybkokurczliwych), wiekiem, poza tym zależy to od płci – mężczyźni mają jej więcej. Ten przeciwutlniacz pracujący dla polepszenia stanu energii całego organizmu można suplementować jako wsparcie regeneracyjne dla wszystkich tkanek. Więcej dziki wpisowi w Google: bezpieczna suplementacja.

Pierwszy spośród antyoksydantów – glutation

Najczęściej wytwarzanym przeciwutlniaczem u wszystkich roślin i zwierząt pozostaje glutation. Nawet najmniejszy organizm wydziela tę substancję, zaś jego funkcje dla życia są bardzo duże. Wiele zawdzięczają mu właściwie wszystkie hormony i enzymy. Prawidłowy poziom glutationu wpływa na aktywność immunologiczną, a także usprawnia transport składników odżywiających w ciele człowieka i zmniejsza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Glutation dostarcza się wraz z warzywami i owocami, w których jest go całkiem sporo.