Różności

Czym są alimenty natychmiastowe

Dzień rozstania pary w wielu rodzinach stanowi początek stresującego etapu, problem narasta w chwili, kiedy małżonkowie sprowadzili na świat potomstwo.

Niedługo przewidywane jest rozpoczęcie funkcjonowania programu alimentów natychmiastowych, które dadzą sporo korzyści dla samotnych rodziców.

Natychmiastowe świadczenia alimentacyjne – sprawdź, czy Ci się należą

Mechanizm przyznawania samotnym rodzicom funduszy na utrzymanie dzieci i ich edukację nazywamy alimentami.

Jeżeli szukasz prawnika z doświadczeniem, który będzie potrafił wesprzeć Cię w walce o należne alimenty, wystarczy, że wpiszesz w okienku przeglądarki internetowej hasło alimenty Kraków, Poznań albo Łódź. W taki sposób bez większego wysiłku wyszukasz kontakt do doświadczonych prawników, którzy przydadzą się w chwili tworzenia wniosków do sądu, rozprawy , a także dogłębnego analizowania na wypadek problematycznych sytuacji.

Aktualne reguły dotyczące alimentów wprowadzają zasadę, na mocy której każdy złożony w sądzie pozew powinien być rozpatrzony jak najszybciej, a w razie opóźnień, w terminie maksymalnie 14 dni od daty złożenia wniosku. Konsekwencją jest wydanie nakazu zapłaty, który powinien być niezwłocznie zrealizowany. Natychmiastowe świadczenia alimentacyjne są skierowane do osób, które nie występowały wcześniej z podaniem w dotychczasowej procedurze. Zgodnie z nowymi przepisami świadczenia mają być przyznawane w osobnym trybie, lecz mimo wszystko, nadal można starać się o alimenty na poprzednich zasadach.

Czy warto starać się o alimenty natychmiastowe – ile wynosi świadczenie?

W trakcie ustalania kwoty natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych stosowany ma być pewien algorytm, natomiast jego kluczowymi wartościami staną się stawka wynagrodzenia minimalnego i ilość potomstwa będącego pod opieką rodzica.

Wynikiem wszystkich obliczeń, a jednocześnie kwotą należnych alimentów ma być konkretny ułamek tzw. kwoty przeliczeniowej, czyli dwukrotności wynagrodzenia podstawowego ustalonego na następny rok podzielona przez liczbę 2 i ubiegłoroczny współczynnik dzietności.

Do wypłaty świadczenia wymagane jest tzw. postępowanie nakazowe alimentacyjne. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia sprawy o alimenty jest złożenie pozwu sądowego oraz wszystkich niezbędnych dokumentów wraz z oświadczeniem wnioskodawcy lub jego reprezentanta. Do rozpoczęcia sprawy, konieczne będzie również załączenie wraz z pozwem kilku istotnych informacji, dotyczą one głównie sumy wszystkich dochodów, wydatków przeznaczanych na utrzymanie oraz liczby dzieci będących na utrzymaniu. Dodatkowo potrzebny będzie też dokument z potwierdzeniem, że postępowania rozwodowego nie trwa sprawa rozwodowa czy też sprawa o separację.