Dom

Jakie są rodzaje dachówek ceramicznych i który z nich jest najlepszy?

Głównymi zaletami dachówek ceramicznych jest ich trwałość i energooszczędność, ale jej ogromnym plusem jest też wyjątkowy wygląd, dzięki któremu dach bez względu na rodzaj dachówki prezentuje się nienagannie i przyciąga wzrok. Można wyróżnić kilka gatunków dachówek ceramicznych – przed znalezieniem odpowiedniej, warto poznać je wszystkie.

Jak wybrać odpowiednią dachówkę ceramiczną?

Dachówka ceramiczna to materiał, który dzieli się na kilka stylów, z których każdy wiele przeróżnych cech, barw i kształtów. Z tego względu pokrycia dachów różnych budynków są tak różne.

Odmiana mnich mniszka to najbardziej popularna z odmian. Charakteryzuje się nierównomiernym, podłużnym kształtem i dzieli na dwie osobne części

Jednym z najstarszych i najpopularniejszych modeli jest dachówka ceramiczna karpiówka, uniwersalna i bardzo plastyczna. Charakteryzuje się klasycznym, wydłużonym kształtem o prostym albo owalnym zakończeniu. Jest dostępna w dwóch wariantach – z gładką albo żłobkowaną powierzchnią i każdą można ułożyć dwoma metodami: w łuskę albo koronkę.

Dachówka ceramiczna nazywana holenderką przypomina kształtem literę S, ale ciekawy wygląd to tylko jedna z wielu jej zalet. Omawiany model dachówki jest bardzo funkcjonalny, ponieważ umożliwia idealne i wyjątkowo szczelne pokrycie dachu, a dodatkowo wyjątkowo dobrze radzi sobie z odprowadzaniem wody. W trakcie układania można wybrać jeden spośród kilku możliwości rozstawów.

Dachówka ceramiczna z zakładkami istnieje w kilku odmianach i każda z nich posiada po jednej stronie bardzo charakterystyczne oraz rzucające się w oczy „zakładki”, które w trakcie układania dachówki nakładają się na siebie. Dzięki takiemu wyglądowi możliwe jest, aby bez trudu ułożyć ją na dachu w formie warstw. Takie dachówki wykorzystuje się też jako sposób wypełniania wszelkich szczelin na dachu.

Dachówka ceramiczna o nazwie marsylka to także rodzaj dachówki zakładkowej, lecz jest wyposażona w podwójne wgłębienia, dlatego nie sposób pomylić jej z żadnym innym typem dachówki.