Dom

Jak pomóc osobom niepełnosprawnym w codziennej egzystencji?

Sporym zadaniem w domach osób niepełnosprawnych jest pokonywanie przeszkód w czasie powszednich czynności. Dobrym polem do umieszczenia ułatwień może być mieszkanie, w którym stale przebywa. Samodzielność to wyzwanie dla każdego niepełnosprawnego i warto dopomóc im w jej osiągnięciu.

Co pomoże osobie bez pełnej sprawności?

Różne udogodnienia sprawdzą się we wnętrzu dla jednostki z niepełnosprawnością, nie tylko dla jej wygody. O tym, jakie to będą urządzenia, decyduje rodzaj niedomagania i stopień jego zaawansowania. Przedmioty, które wspomagają codzienną higienę to uchwyty dla niepełnosprawnych, które instalowane są w łazience – przy wannie lub kabinie prysznicowej oraz przy misce sedesowej. Często używane elementy wyposażenia łazienki to specjalistyczne siedziska do wanny lub kabiny kąpielowej, stopnie i podesty oraz antypoślizgowe maty. Oprócz wnętrza łazienki szczególnie ważne pozostaje przystosowanie każdego pomieszczenia w mieszkaniu, tak aby jednostka niesprawna ruchowo mogła samodzielnie żyć.

Pomyśl o funkcjonalnych dodatkach przy urządzaniu mieszkania

Co jest najważniejsze w dopasowaniu lokalu do określonych potrzeb? Z perspektywy osoby używającej wózka ułatwieniem okaże się łatwiejsza zmiana pojazdu na siedzenie, łóżko czy sedes. Łóżko, kanapa, miejsce do siedzenia, a także meble w kuchni czy pokoju muszą być zamontowane na poziomie rąk użytkownika. Przy zmianie miejsca na toaletę i z toalety, bardzo pomocne będą uchwyty dla niepełnosprawnych, jeśli tylko doda się je na prawidłowej wysokości. Sprawdzone od dawna konstrukcje jak choćby ruchome blaty likwidują wiele utrudnień w korzystaniu z tradycyjnego stołu przez osobę na wózku.

Dywany, progi, stopnie między pomieszczeniami – to najlepiej zdecydowanie wyłączyć z pomieszczeń wykorzystywanych przez kogoś z ograniczeniami ruchu. W otoczeniu niepełnosprawnego muszą się znaleźć uchwyty dla niepełnosprawnych, które zapewniają poziom bezpieczeństwa w czasie czynności higienicznych. Brakuje przeciwwskazań w ich stosowaniu, dlatego powinny znaleźć się niemal w każdym wnętrzu.